Hopp til hovedinnholdet

Divisjon for miljø og naturressurser

Can paludiculture be a solution to reduce greenhouse gas emissions from Norwegian cultivated peatlands?

Aktiv SIST OPPDATERT: 20.08.2026
Slutt: des 2027
Start: des 2024

Vått landbruk, kjent som paludikultur, gjennom gjenfukting av drenert myr har i økende grad blitt ansett som en tilnærming som minimerer klimagassutslippene samtidig som det gir en økonomisk bærekraftig drift. Imidlertid mangler vi nå feltforsøk som demonstrerer gjennomførbarheten og potensialet til paludikultur i Norge, noe som hindrer beslutningstakere og bønder i å innføre effektive tiltak for å prøve ut paludikultur.

Status Pågående
Start- og sluttdato 31.12.2024 - 30.12.2027
Prosjektleder Junbin Zhao
Divisjon Divisjon for miljø og naturressurser
Avdeling Biogeokjemi og jordkvalitet

I dette prosjektet sikter vi på å utnytte eksisterende studiesteder som representerer kontrasterende norske klimatiske forhold, for å undersøke effektene av forskjellige forvaltningsmetoder (inkludert engfrøblandinger/grasarter og gjødseldosering) på klimagassutslipp, produktivitet og jordens mikrobielle biodiversitet under forhold med både høy vannstand (paludikultur) og lav vannstand (konvensjonell drenering).

Resultatene av prosjektet vil gi bønder og beslutningstakere nødvendig kunnskap for videre innføring av paludikultur i forskjellige regioner over hele Norge.